Antalya’nın En Eski Okulunda Gizemli Keşif: Gizli Bir Bölme Bulundu

Antalya Lisesinin restorasyon çalışmaları sırasında duvarların arkasında gizlenmiş şömineler, gizli bir oda ve bazı eşsiz, el emeği seramikler bulundu.

Antalya’nın en eski okulu olan Antalya Lisesinin restorasyon çalışmaları sırasında, betonların arkasında 6 adet şömine, bodrum katında ise tuğlalarla kapatılmış gizli bir bölüm bulundu.

ATATÜRK DE DERS DİNLEMİŞTİ

Muratpaşa’daki Antalya Lisesinin tarihi binasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle restorasyon çalışması başlatıldı. CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın da aralarında bulunduğu Türkiye’nin ve Antalyalıların çok yakından tanıdığı isimlerin mezun olduğu, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930 yılında tarih dersi dinlediği okulda, restorasyon çalışmaları sırasında, beton duvarların arkasında kalmış 6 şömine bulundu. Şöminelerin bağlı olduğu baca sisteminin de korunduğu anlaşılan çalışmalarda, şöminelerin belli bir disiplinle kapatıldığı anlaşıldı.

BODRUMDA GİZLİ BİR BÖLÜM OLDUĞU FARK EDİLDİ

Tarihi binanın bodrum katında ise yeni bir alan keşfedildi. Tuğlalarla örülü duvarın arkasındaki gizli bölümde, Antalya’da az rastlanan, el işçiliğiyle yapılmış fırınlarda ısıtılarak oluşturulan ve hiçbir şekilde bozulmamış karo seramikler bulundu. Seramikler, Vali Karaloğlu’nun talimatıyla mevcut yerlerinden korunmak amacıyla alındı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından tarihi okul binasının nasıl şekilleneceğine Kültür ve Turizm Müdürlüğü karar verecek.

GEÇMİŞİ 1800’LÜ YILLARA DAYANIYOR

İki tüccar kardeş tarafından 1800’lü yılların başında inşa edilen ev, daha sonra Sultan Abdülhamit döneminde, aynı yüzyılın sonlarına doğru okul olarak kullanılmaya başlandı. Antalya’nın bilinen ilk eğitim-öğretim kurumu olan Antalya Lisesi, ‘Beş Sınıflı Liva İdadisi’ olarak Türk eğitiminde yerini aldı. Okul, 1933 yılında Antalya Lisesi adını aldı.

PAYLAŞ