Başbakan’ın ABD Ziyareti Doları Etkilemedi! Güne 3,86 TL’den Başladı

Dolar, Başbakan Yıldırım ve Pence görüşmesinden somut adımlar çıkmaması nedeniyle aşırı bir tepki vermezken sakin seyrine devam ediyor. Dolar güne 3,86 liradan başladı.

Dolar/TL dün yaşanan sert yükseliş hareketinin ardından dün gelen düzeltme ile bir ara 3,84’e kadar gerilese de bu seviyelerde tutunamazken, piyasalar Başbakan Binali Yıldırım’ın ABD temaslarını izlemeye devam ediyor. Yıldırım’ın Pence ile arasında gerçekleşen görüşmede olumlu mesajlar verilse de piyasalar somut gelişme göremediği için kuru aşırı bir tepki vermeyerek yatay seyrini sürdürdü.

DİPLOMATİK GERİLİM TL’Yİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Her ne kadar vizeler konusunda sınırlı bir yumuşama yaşansa da piyasalar ikili ilişkilerin önümüzdeki dönemde iyileşme gösterip gösteremeyeceğine odaklanmış durumda. Bu durumda ABD ile olan diplomatik gerilimin kısa vadede çözüme ulaşamayabileceği endişesi TL varlıkları olumsuz etkiliyor.

Analistler TL’nin çok fazla negatif ayrıştığını söyleyerek, önceki gün çok yükselen swap faizlerinin gerilemesine dikkati çekiyor. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerin risk durumlarında düzelme oluşmadan piyasalarının rahatlaması beklenmiyor.

PAYLAŞ