Buğdayın Yetişme Süresini 60 Güne İndirdiler

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, NASA’nın çalışmalarından esinlenerek geliştirdiği hızlı ıslah yöntemini Türkiye’de ilk kez uygulayarak buğdayın yetişme süresini 60 güne düşürdü.

Avustralya’da bulunan Queensland Üniversitesi’nden Dr. Lee Hickey tarafından NASA’nın uzayda bitki yetiştirme çalışmalarından esinlenerek geliştirilen hızlı ıslah yöntemi (Speedbreeding), Türkiye’de ilk kez KMÜ’de uygulandı. Bu sayede buğdayın yetişme süresi 60 güne indirilmiş oldu.

“YILDA 6 JENERASYON ANLAMINA GELİYOR”

KMÜ Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Aydın’ın başkanlığında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yürütülen “1005-Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı” kapsamındaki projeyle, buğdayın bir yetişme döneminin 60 günde tamamlanması sağlandı.

Buğdayın yetişme dönemini 60 güne indirdiklerini belirten Aydın, “Yetişme döneminin 60 güne inmesi yılda 6 jenerasyon ürün anlamına geliyor. Bu da buğdayın ıslah prosedürü için çok ciddi bir avantaj. KMÜ olarak bu yöntem ile tohumculuk sektöründe faaliyet gösteren firmalarımıza hizmet vermeye ve iş birliği yapmaya hazırız.” dedi.

PAYLAŞ