backspace
GündemPort © 2020 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.

Güzel oyuncu, cinsel ilişki grevi başlattı!

ABD'li oyuncu Alyssa Milano, Georgia eyaletindeki yeni kürtaj yasasına karşı kadınları cinsel ilişki grevi için birlik olmaya çağırdı. Milano, “Kadınlar yasal olarak kendi bedenlerini kontrol etme hakkına kavuşana kadar hamilelik riskini alamayız“ dedi.

Güzel oyuncu, cinsel ilişki grevi başlattı!
13 Mayıs 2019 Pazartesi, 16:53

ABD'li oyuncu Alyssa Milano, Georgia eyaletindeki yeni kürtaj yasasına karşı kadınları seks grevi örgütlemeye çağırdı. Sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Milano, “Kadınlar yasal olarak kendi bedenlerini kontrol etme hakkına kavuşana kadar hamilelik riskini alamayız“ dedi.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Ünlü oyuncunun tweetinde kullandığı #SexStrike (#SeksGrevi) etiketi ABD'de en çok paylaşım yapılan etiket oldu. Sosyal medya kullanıcılarının bir kısmı çağrıyı desteklerken, bir kısmı da eleştirdi. Eleştirenler arasında yeni yasanın destekçileri olduğu gibi böyle bir eylemin seksi, hak edene verilen bir ödül olarak tanımladığı veya kadınların cinsel hazzını engelleyeceği gerekçesiyle eleştirenler de yer aldı.

Ünlü Oyuncu Alyssa Milano, Kürtaj Yasasına Karşı Cinsel İlişki Grevi Başlattı

KÜRTAJ YAPILAMAYACAK

Milano bu eleştirilere yanıt olarak seks grevinin işe yaradığı örnekleri anlatan, “Tarih cinsel ilişki grevlerinin siyasi değişim için şaşırtıcı derecede etkili bir strateji olduğunu gösteriyor“ başlıklı bir makale paylaştı. Georgia eyaleti ABD'de kürtajı kısıtlayan bir düzenlemeyi yasalaştıran koyan son eyalet oldu. 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek yeni yasaya göre embriyoların kalplerinin atmaya başladığı durumlarda kürtaj yapılamayacak. Bu genelde hamileliğin 6. haftasına denk düşüyor. Hamile kadınların sabah bulantıları ise genellikle 9. haftadan itibaren başlıyor.

Ünlü Oyuncu Alyssa Milano, Kürtaj Yasasına Karşı Cinsel İlişki Grevi Başlattı

50 OYUNCUDAN BOYKOT ÇAĞRISI

Aralarında Sean Penn'in de bulunduğu 50 oyuncu da yasanın iptal edilmemesi durumunda eyalette çekilecek film veya TV prodüksiyonlarını boykot edeceklerini açıkladı. Motion Picture Association'a göre eyalette film ve TV prodüksiyonları 92 binden fazla iş yaratıyor. Valilik verilerine göre bu sektör 2018'de eyalete 2,7 milyar dolar çekti. Öte yandan sosyal medyada hem yasaya karşı çıkan hem de boykotun eyaletteki işçi sınıfının zararına olacağını söyleyerek boykota karşı çıkanlar da bulunuyor. Yeni yasanın mahkemeye götürülmesi de bekleniyor. Kentucky'de benzer bir yasanın çıkmasının ardından bir federal yargıç bunu anayasaya aykırı bulmuştu. Ohio'nun 2016'da çıkardığı yasa ise eyaletin valisi tarafından veto edilmişti.