Suudi Arabistan’dan BM’ye Yaptığı Çağrı, İran’ı Çıldırtacak: Daha Fazla Yaptırım Uygulayın

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr, İran’ı Birleşmiş Milletler’e şikayet edip daha fazla yaptırım uygulanması için çağrıda bulundu.

Birleşmiş Milletler’i İran’a daha fazla yaptırım uygulamaya çağıran Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, Hizbullah’ın da İran’ın aracı haline geldiğini söyledi.

RİYAD YÖNETİMİ, FÜZELER İÇİN İRAN’I SORUMLU TUTTU

Yemen’den fırlatılan ve Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da hava savunma sistemlerince etkisiz hale getirilen füzelerin yankısı devam ediyor.

Riyad yönetimi, Şii Husilerin attığı füzelerden doğrudan İran’ı sorumlu tuttu, uygun bir zaman ve şekilde karşılık verme hakkının saklı tutulduğunu kaydetti.

SUUDİ ARABİSTAN’DAN BM’YE, İRAN’I ÇILDIRTICAK ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler’i İran’a daha fazla yaptırım yapmaya çağıran Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cübeyr, Amerikan NBC kanalına mülakatta şöyle konuştu:

“Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, İran’ın nükleer programıyla daha yakından ilgilenmeli. Bir diğer yanı da İran’ın tutumu. Bu ülkenin teröre verdiği destek ve balistik füze programı. Her ikisi de uluslararası kararların ihlali. Bu nedenle, Birleşmiş Milletler’in hem balistik füze kararlarını ihlal ettiği hem de terörizme destek verdiği gerekçesiyle İran’a yaptırımlar uygulamasını görmek istiyoruz”

“HİZBULLAH İRAN’IN ARACI HALİNE DÖNÜŞTÜ”

Riyad’la Tahran’ı karşı karşıya getiren bir diğer konu da Lübnan meselesi. Suudi Arabistan, İran destekli Hizbullah’ın faaliyetlerinin Ortadoğu’yu istikrarsızlaştırdığını söyledi.

Suudi Bakan el Cübeyr, İran’ın aracı haline dönüşen Hizbullah’ın tüm bölgeyi karıştırdığını öne sürdü:

“Hizbullah, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin atmak istediği her adımın önüne engel koydu ve Lübnan’ın tüm sistemini gasp etti. Hizbullah aynı zamanda İran’ın Suriye’ye müdahale, Hamas, Husiler ve Lübnan’ı etkisi altına almak için kullandığı bir araç haline geldi. Hizbullah’ın bölgenin genelinde ortalığı nasıl karıştırdığını gördük”

PAYLAŞ